ازدواج, خانواده, سبک زندگی, مقالات, مهارتهای لازم برای آینده, همسر و شریک زندگی

اشتباهات مالی والدین

مسئوليت و فشارهاي مادر بودن و… عادت هاي بد مالي را به همراه دارد.
پنج اشتباه مالي كه خيلي تكرار ميشود به همراه راه هاي پيشگيري از ان:

خرج كردن
خرج كردن زياد اولين اشتباه مالي است. به گفته مري هانت نويسنده روزنامه و 16 كتاب درمورد امور مالي فردي زماني كه مردم از كارت استفاده مي كنند نسبت به قبل كه از پول نقد استفاده مي كردند 30 درصد بيشتر خرج مي كنند. وام هم مثل كارت هاي اعتباري عمل مي كند. وقتي از اين كارت ها به جاي پول نقد استفاده مي كنيد متوجه اينكه چقدر پول خرج كرده ايد نمي شويد.

 

كارت ها نه تنها باعث كسري بودجه ما مي شود بلكه الگو نادرستي براي فرزندان هم خواهد بود. از نظر هانت ما نسلي پلاستيكي را به وجود اورده ايم. به عنوان مثال زماني كه به مغازه مي رويم و كالايي را تحويل مي گيريم در مقابل كارت را به صندوق دار مي دهيم و ان را پس ميگيريم درواقع ما كالاي مورد نظر خود را خريده ايم اما هنوز كارت خود را داريم كه اين از نظر كودكان انگار چيزي در برابر خريد خود مبادله نكرديد.
كودكان بايد متوجه اين موضوع بشوند زماني كه پول ما خرج مي شود در واقع ان را از دست مي دهيم.
راه حل
هانت در اين زمينه پيشنهاد مي كند كه سعي كنيد تا جايي كه مي توانيد در خريد هاي روزانه از پول نقد استفاده كنيد.
در حالي كه به همراه داشتن پول نقد سخت است اما مانع خرج كردن بيش از حد ما مي شود. حتي هانت مي گويد كه كارت هاي اعتباري خود را در پاكتي بگذاريد و روي ان بنويسيد استفاده نشود
اين راه حل باعث مي شود كمتر خرج كنيد و كودكان هم متوجه كسري پول شما مي شوند.
درد سر هاي تولد
هديه و وسايل تولد و… به نظر مي رسد كه ضررمالي به همراه ندارد اما اگر مهماني هايي كه در ان حضور پيدا مي كنيم را در نظر بگيريم در حالي كه باعث شادي ما مي شود اما مبلغ قابل توجهي را به همراه دارد.
هانت مي گويد: خانواده ها هديه را پيغامي مي دانند كه انگار هزينه اي كه براي خريد هديه مي كنند ارزشي است كه به نقش والديني خود مي دهند و اغلب ان ها پول زيادي براي هديه دوستان كودك خود مي كنند. اما پولي كه براي تولد فرزندان خود در نظر ميگيريم  در مقابل با پولي كه براي تولد ديگران صرف مي شود قابل مقايسه نيست.
در امريكا حدود 16 درصد خانواده ها بيشتر از 500 دلار براي اولين جشن تولد فرزندشان مي كنند كه به اين هزينه هر سال افزوده مي شود. سعي كنيم در اين زمينه اسراف نكنيم و به اينكه ديگران قرار است چه فكري بكنند توج نكنيم.
هديه هاي خانگي
هانت پيشنهاد مي كند به جاي خريد هديه هاي گران قيمت سعي كنيد خودتان ان را درست كنيد در اين صورت ارزش اين هديه بيشتر است چون براي ان وقت گذاشته ايد و ان را ساختيد.
هديه هاي بسياري وجود دارد كه مي توانيد ان را در خانه درست كنيد از قبيل شال يا كلاه دستباف، قاب عكس و…
همچنين مي توانيد به فرزندانتان ياد بدهيد كارت هاي تبريك را خودشان طراحي كنند تا از خرج هاي اضافه جلوگيري كنيد.
يكي ديگر از راهكار هاي مفيد هانت اين است كه مي توانيد كارت هايي كه درست كرديد را با هزينه كمي فتوكپي كنيد تا براي تولد هاي ديگر از ان استفاده كنيد.
حتي مي توانيد به جاي خريد كاغذ كادو از خلاقيت خود كمك بگيريد.
در روز تولد كودكتان مي توانيد به ميهمان ها پيشنهاد كنيد كه هديه نياورند و اگر ان ها توجه نكردند از ان ها بخواهيد كه پولش را به يك خيريه بدهند يا به فرزند خود  قول گردش خارج از خانه را بدهيد.
حتي نخواهيد كه چشم و هم چشمي كنيد كه تولد كودكتان را مجلل تر از ديگري بگيريد به جاي اين هزينه هاي زياد مي توانيد از يكي از بستگان براي شاد كردن بقيه كمك بگيريد.
در حال زندگي كنيد
بايد در حال زندگي كرد تا از سال هاي خردسالي كودك خود بيشترين لذت را ببريم. زماني كه پول در ميان است در حال زندگي كردن كمتر منطقي است.
(مت پولمن مشاور مالي است كه بيشتر مراجعه كنندگان او خانواده ها هستند)
او مي گويد: خانواده ها پس انداز را ناديده مي گيرند كه شامل قشر هاي مختلف با درامد هاي خاص خود مي شوند.
به گفته پولمن والدين اينگونه فكر مي كنند كه جوان هستند  و نيازهاي حياتي ان ها كوتاه مدت است و مي توانند بعدا پس انداز كنند.
بهترين زمان براي پس انداز و جمع كردن پول همين الان است.
اگر زماني به پول احتياج داشتيد مي توانيد از پس اندازتان استفاده كنيد تا اينكه پول با بهره قرض كنيد.

از نظر پولمن بسياري از خانواده ها پس اندازهاي بلند مدت را ناديده مي گيرند مثل پس انداز بازنشستگي و…
صبر كردن براي اينكه بعدا سرمايه جمع كنيم غلط است زيرا اين كار را بايد در اولين زمان انجام داد. اين پس اندازي كه امروز جمع كرديم بعد ها مي تواند به ما در مخارج زندگي كمك كند.
عوض كردن عادت ها
سعي كنيم پس انداز كردن براي ما عادت شود. توصيه پولمن به خانواده ها اين است كه هر ماه بخشي از درامد خود را به حساب پس انداز خود واريز كنند حتي اگر اين مبلغ ناچيز باشد.
اين راهكارباعث مي شود تا نسبت به مخارج خود دقت داشته باشيد.
پولمن مي گويد: سعي كنيد نياز هاي خود را تشخيص دهيد كه ايا واقعي است يا تصور مي كنيم.
اگر مورد دوم باشد بهتر است ان را پس انداز كنيد.
او به خانواده ها مي گويد نگذاريد ارزشتان به مقدار پولي باشد كه براي فرزندتان خرج مي كنيد.
نا اميدي از سر جمع بدهي ها
ايده خوبي است كه همه بدهي را جمع كنيم و فقط يك بار ان را بپردازيم. اگر از برنامه سر جمع بدهي ها درست استفاده نشود مشكلات مالي را به همراه دارد.
این برنامه ممکن است خطراتی برای ما داشته باشد و بزرگترین خطر ان، این است که ما فکر میکنیم بدهی نداریم و باعث می شود که ما گرفتار بدهی های بیشتری شویم.
پولمن می گوید: «مردم سرجمع بدهی را نوشدارویی فرض می کنند، مخصوصا وقتی خانواده ای جوان دارند. اما در واقع همچنان از قلاب بدهکاری آویزانند»
اگر دوست ندارید که دارایی های خود را به بانک بدهید و روی ان وام بگیرید، می توانید از بانک های محلی وام سرجمع بدهی دریافت کنید.
از همه مهم تر باید با یک نظم خاصی به سراغ این برنامه ها بروید.
 پولمن می گوید: «وقتی در حال سرجمع بدهی هستید، چند بدهی تازه آن قدرها به چشم نمی آید. اما این رویه می تواند به راستی شتاب پیدا کند. خودتان را به آسانی زیر تلی از بدهی ها دفن خواهید کرد»
وقتی چیزی را نخواهید ان را نمی گیرید
لیندا بابکوک استاد اقتصاد دانشگاه کارنژی ملون و نویسنده کتاب (زن ها نمی خواهند) است.
او می گوید: مادر هایی که کاری می کنند ان درامدی که حق ان هاست نمی گیرند زیرا خواستار ان نیستند اما مردها برای گرفتن حقوق بیشتر اعتراض می کنند در حالیکه زن ها هرچه به ان ها بدهند راضی هستند و اعتراضی نمی کنند که در بلند مدت بی پولی را به همراه دارد و این باعث اسیب به ان ها می شود.
بابکوک می گوید: «مادر هایی که بعد از مدتی به سرکار بر می گردند اغلب خودشان و مهارت هایشان را دست کم می گیرند.»
بنابراین وقتی کاری به ان ها پیشنهاد می شود برای دستمزد بیشتر اعتراضی نمی کنند.
این برنامه برای مادرانی که کار نیمه وقت دارند هم صدق می کند. زیرا ان ها شغلی با ساعت دلخواه خود می خواهند بنابراین برای دستمزد بیشتر چیزی نمی گویند.
هیچ موقع خود را دست کم نگیرید
این را  قبول کنید که مهارت های شما ارزشمند است. بابکوک می گوید: «آنچه بیشتر مادران نمی دانند، آن است که حتی اگر مدتی از کار دور بوده اند، به واسطه بزرگ کردن بچه ها مهارت های خود را پرورش داده اند – مهارت هایی از مدیریت زمان گرفته تا دیپلماسی. مادرها مهارت هایی بیش از آن که تصورش را بکنند، با خود به سر کار می آورند.»
موقعیت های شغلی و دستمزدهای مختلف را بررسی کنید تا تصویر واقعی از انچه که حقتان هست را به دست اورید.
می توانید در سایت های گوگل مهارت خود را جستجو کنید ممکن است در مورد مقدار دستمزد ان اطلاعاتی داشته باشند. این اطلاعات باعث می شود تا در جلسه مذاکره درباره حقوق و… راحت تر صحبت کنند.
اولین حقوقی که شما دریافت می کنید قرار نیست که زیاد باشد.
بابکوک می گوید: کارفرمایان هرگز بالاترین مبلغی را که می توانند پرداخت کنند، پیشنهاد نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.