آموزش و یادگیری, ازدواج, پیش از ازدواج, خانواده, سبک زندگی, مقالات, مهارتهای لازم برای آینده, همسر و شریک زندگی

انتخاب همسر(2)

انتخاب همسر، مسابقه دو نیست آهسته گام بردارید
گام اول
صبورباشید! انتخاب همسر مسابقه دو نیست اهسته گام بر دارید.
روزی شخصی در خدمت درویشی گفت: (در این راه، در هر قدمی هزار چاه است)
درویش گفت: ((راه نرفته، نشان راه مده كه چاه دركنار راه است نه در میان راه، هر كه از راه به در رود در میان چاه افتد))

میخواهم واقعیتی به شما بگویم که اکثر ما ان را تجربه می کنیم. بله، ازدواج. ازدواج پدیده ای بسیار عمومی است اما تغیرات مهمی در زندگی ما ایجاد می کند.
یک سوال مهم: به نظر شما ازدواج خوب است یا بد؟ بستگی دارد با چه فردی ازدواج می کنید.
بسیاری از افراد خوبی و بدیِ ازدواج را در این می بینند که با چه کسی ازدواج می کنند، از نظر من ازدواج خوب است؛ اما این انتخابها هستند که ازدواج را به سوی زندگی خوب یا بد می کشانند.
ما در اینجا فقط درباره ی یک موضوع صحبت می کنیم (انتخاب)
انتخاب در این جا یعنی با چه کسی ازدواج کنیم که یک زندگی آرام و پر نشاط و… داشته باشیم.
اطراف ما کسانی هستند که زندگی تلخی دارند به این دلیل که همسران نامناسبی را انتخاب کردند، همسرشان کسی است که ان ها را درک نمی کند و به ان ها احترام نمیگذارد و… . ان زندگی ای که میتوانست سراسر از ارامش و شادی باشد به جهنم تبدیل شده است. به همین دلیل زنان و مردانی هستند که به خاطر فرزندان خود به این جهنم تن می‌دهند و می‌سوزند

همسر گزینی دری از بهشت یا جهنم دنیا را برای انسان باز می كند
برخی از افراد گله دارند که از وقتی ازدواج کردیم و از همان سالها و بلکه ماههای اول زندگی، شریک زندگی ما تمام آرزوهای ما را کشته!! یا شاکی هستند که از دست همسرشان(مخصوصا خانمها) کتک خورده ایم. به راستی چرا از اینگونه اتفاق ها در پیرامون ما اتفاق می افتد؟ ایا این اتفاق ها تقدیر و سر نوشت ما است یا میتوان با کمی تأمل و روشن فکری از انها اجتناب کنیم؟
اگر که تمای مردان بد خلق یا فاسد با زنانی همچون خود و زنان مهربان و نجیب و با مردانی همچون خود ازدواج کنند دیگر جایی برای ناراحتی و حسرت نبود اما اگر عکس این قضیه پیش بیاید از خود می پرسیم چرا همچین وصلت هایی صورت گرفته است
گرفتار شدن در بند همسر نامناسب همیشه نتیجه گناه فرد نیست و ممکن است یک غفلت او را در دام چنین ازدواجی قرار داده، در بعضی موارد هم خانواده مقصر است و … در نتیجه در اتخاب همسر تمام تلاش خود را بکنیم
بنابراین اولین جمله ای که میتوان برای انتخاب همسر گفت این است که: ((مواظب باشیم))
اما چه باید کرد؟
انتخاب همسر یعنی انتخاب یک فرد از میان هزاران نفر، این سخن دو پیام دارد
اولأ: گستره انتخاب ما بسیار وسیع است
ثانیاً: انتخاب کردن هم مشکل است و هم اسان. به همان دلیل اول، چراکه ما باید از بین تعداد کثیری ادم یک نفر را انتخاب کنیم و لازم است در این امر دقت نظر داشته باشیم
برای اینکه بتوانیم یک انتخاب درست داشته باشیم باید 4 مطلب را در نظر بگیریم
  • خودتان، زندگی تان، برایتان مهم باشد و ازدواج را مهم بدانید.
غالباً انسانها انتخاب همسر را ((انتخابی یکبار و برای همیشه)) می‌دانند و حساسیت این موضوع به ما نشان می شود. اگر خودتان و زندگی تان برایتان مهم نباشد حساسیتی برای انتخاب همسر اینده نشان نمی دهید!
مشکل بعضی از جوانان ما این است که ازدواج را امری سطحی می گیرند و درباره ان فکر نمی کنند. به دلیل اوج نیاز جنسی و کاهش احساسات و… تصویری غلط از ازدواج در ذهن انها نقش می بندد و نمی‌توانند در انتخاب همسر کمی تاًمل کنند تا عقل و احساسات را از هم جدا کنند و یک انتخاب عقلانی انجام دهند. در روز عقد هم فقط پای چند تا سند را امضاء میکنند که تصویری روشن درباره انها ندارند و خودرا برای زندگی مشترک اماده نکردند.
حضرت علی (ع) میفرماید: ((پیش از پرداختن به کاری بیندیش و پیش از اقدام کردن مشورت کن و پیش از یورش بردن تدبیر را به کار بند))
ازدواج مانند یک تجارت بزرگ است، حسن ان در این است که میتوانیم در این تجارت سود کلانی به دست اوریم. یک خطر هم درکمین است که میتوانیم با روشن فکری از ان دوری کنیم.
در نتیجه ازدواج یک انتخاب بسیار مهمی است، اگر ما یک انتخاب عاقلانه داشته باشیم از نعمت های بسیاری برخوردار می شویم، اما اگر از روی هوس باشد در یک باتلاق پر از مشکلات گیر خواهیم کرد.
پیامبر اكرم (ص) فرموده است:  ازدواج نوعی تسلیم است، پس هر یک از شما ها باید دقت کند که خود را با چه کسی در یک جایگاه قرار می دهد (به چه کسی تسلیم می نماید).
_2 انتخاب صحیح، قاعده و قانون دارد
اگر از شما بپرسم که انتخاب مناسب به چه عواملی بستگی دارد چه جوابی می دهید؟ ایا به شانس معتقدید؟ یا اینکه می گویید تا قسمت چه باشد؟ یا این که بر اساس عقل و منطق انتخاب می کنید؟ اگر که پاسخ شما این است که بستگی به شانس دارد باید بگویم که خطری در کمین شما هست.
ازدواج موفق و ازدواج ناموفق از یک سری قواعد پیروی می کنند، اما هیچ گاه در این دو نوع ازدواج دستور عمل های شبیه وجود ندارد. از این رو نه پای شانس در میان است و نه سرنوشت بلکه یک انتخاب عاقلانه است.

این جمله را بارها از من شنیده اید که:
« عاقلانه انتخاب کنید و عاشقانه زندگی کنید»
این دو نوع ازدواج، دو پدیده هستند و مانند تمامی پدیده های جهان دارای علل منحصر به خودشان هستند.
از این رو ازدواج موفق و ازدواج نامناسب دارای نشانه هایی هستند که تفاوت انها از ابتدا در همان زمان انتخاب هویدا است.
معمولاً اکثر انسانها در تحلیل وقایع، به ساده ترین تجزیه و تحلیل ها دست می زنند و میگویند: (قسمت ما همین بود) و به همین دلیل برای خود ارامشی پیدا می کنند و به ان ارام می گیرند اما واقعیت مطلب چیز دیگری است.
انهایی که در زندگی به بن بست رسیده و یا ازدواج مطلوبی نداشته اند اگر کمی منصف باشند دلایلی همچون بدون تحقیق ازدواج کردن، فریب مال را خوردن، به تفاوت ها توجه نکردن و… وکسانی که ازدواج موفقی داشته اند، مطمئناً دلایل واقعی تر از توهمات دارند. بنابراین دو نتیجه متفاوتی را در بر دارد.
گرچه ممکن است افراد در انتخاب همسر، قادر نباشند که اصول ان را کامل شرح دهند و راز شکست یا پیروزی را به صورت قانون برایتان بازگو کنند اما مطمئن باشید نه موفقیت و نه شکستشان بی علت است.
((ما معتقدیم كه این انتخاب هرگز به شانس بستگی ندارد، یافتن همسر شایسته پاداش كسانی است كه از اصول صحیح انتخاب همسر پیروی می كنند. اگر روی شانس و خوش شانسی حساب می كنید و اگر به شهوت و عشق و عاشقی معتقدید با احتمال بیش از 50% ازدواج موفقی نخواهید كرد.))
پس این نكته را به خاطر داشته باشید كه اگر می خواهید انتخاب موفقی داشته باشید باید راه خاصی را طی كنید و از اصول و قواعدی پیروی كنید. امروزه هم تحقیقات نشان می‌دهد. مسائل ازدواج و زناشوئی اصول و قواعد ازدواج های موفق و ناموفق را روشن کرده است. هم عقل انسان و هم اسلام، به طور همه جانبه به این مسئله رسیدگی کرده است.

مطمئناً در كار انتخاب همسر هم نظم و قاعده أی وجود دارد، دیگر نیازی به این نیست كه اشخاص كوركورانه ازدواج كنند، دیگر نمی توانیم بگوئیم كه نمی دانیم چه عواملی ازدواج ما را به شكست می كشانند می توانیم جوانهای خود را آموزش بدهیم تا برای خود همسرانی مناسب انتخاب كنند، موضوع به نظر ساده می رسد اما این یك واقعیت است كه می تواندجامعه را متحول سازد.
3 ـ در انتخاب همسر عجله نكنید.
اگر به دو مورد قبلی معتقد شدید یعنی زندگی، آینده و ازدواج برایتان مهم بوده و انتخاب مناسب را یك امر قانونمند می‌دانید، خودتان به این نتیجه خواهید رسید كه نباید در انتخاب همسر عجله كنید، گر چه امروزه سن ازدواج در میان جوانان نسبت به گذشته بلاتر رفته، اما این بدان معنا نیست كه آنها احتیاط بیشتری را در انتخاب همسر كرده و زیاد عجله نمی كنند، بلكه برخی از جوانها به هنگام تصمیم برای ازدواج، خیلی عجولانه به این كار اقدام می كنند و اگر تأخیر در ازدواج چندین سال طول كشیده، تصمیم گیری آنها در حد چند هفته یا حتی كمتر رخ می دهد. اشتیاق بیش از حد به ازدواج اغلب با هیجان ناشی از ازدواج همراه است،
البته ازدواج هیجان های خود را دارد ولی بعضی افراد انقدر غرق در انها هستند که متوجه مسئولیت سنگینی که بر دوش انان هست نمی‌شوند.
اشتیاق بیش از حد به ازدواج یكدیگر از علل شكست ازدواج هاست.
عجله نكردن بدین معنا نیست كه چند سال دیگر هم صبر كنید، بلكه به این مفهوم است كه پای هر انتخابی كه به میان می اید با دقت فراوان جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم تا اخلاق فرد مقابل روشن گردد و تحقیقات را به طور كامل انجام دهیم. معیارها و ملاكها را به دقت در نظر بگیرید، تناسب ها را در نظر بگیرید. ان وقت، ان ازدواج را قبول یا رد کنید
4 ـ خودتان فعالانه در میدان انتخاب حضور داشته باشید و نهایتاً تصمیم نهایی را خودتان بگیرید
چون انتخاب همسر با سرنوشت شما بیش از همه در ارتباط است پس لازم است كه
اولاً: بسیار تأمل كنید
 رابعاٌ: تحقیق جامعی كنید.
ثالثاً: خودتان تصمیم نهایی را بگیرید.
از دیگران كمك بگیرید، با آنها مشورت کنید، نظرات آنها را جویا شوید اما نهایتاً
تصمیم نهایی را خودتان بگیرید.
اگر به چهار مورد بالا معتقد شدید همین چهار اصل تغییرات مهمی را در اندیشه و عمل شما ایجاد می كند و برای ادامه كار، شما را از اضطراب و سر در گمی نجات می دهد و این مژده را می توانم به شما بدهم كه انتخاب خوبی خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.