آموزش و یادگیری, ازدواج, پیش از ازدواج, خانواده, سبک زندگی, مقالات, مهارتهای لازم برای آینده

انواع ازدواج‌ها در اسلام

در اوایل اسلام ازدواج‌ها بسیار ساده انجام می‌گرفت.

زني خدمت رسول خدا (صلي الله عليه و آله وسلم) رسيد و عرض کرد: «يا رسول الله مرا به ازدواج خود درآوريد».  اما پيغمبر (صلي الله عليه و آله وسلم) مايل به ازدواج با او نبود و از طرفي نمی‌خواست آن زن را نااميد برگرداند، ازاین‌رو، سر مبارک را به زير انداختند. ناگاه يکي از اصحاب از ميان جمعيت بلند شد و عرض کرد: «يا رسول الله اگر شما مايل به ازدواج نيستيد، او را به ازدواج من درآوريد».
حضرت روي به زن کرد و فرمودند: «آيا راضي هستي»؟ آن زن عرض کرد :«آري يا رسول الله سپس به آن مرد فرمودند: «چه داري؟» در جواب عرض کرد: «هیچ‌چیز ندارم جز اين پيراهني که پوشیده‌ام.» حضرت سؤال کردند: «قرآن می‌دانی؟» گفت: سوره‌ی واقعه را ياد دارم.
سپس حضرت از زن پرسيدند که آيا حاضري در برابر تعليم سوره‌ی واقعه به همسري او درآيي؟ آن زن پاسخ مثبت داد. به‌این‌ترتیب پيامبر (صلي الله عليه و آله وسلم) خطبه‌ی عقد را خواندند .
رسم نو  در امر ازدواج
در اوایل اسلام ازدواج‌ها آسان بود ولی در امروزه رسم‌های جدیدی به وجود آمده است ما باید بدانیم که در روز قیامت پاسخ گوی رسم‌های آورده هستیم و هرچه شدیدتر باشند گناه آن افزایش پیدا می‌کند.
رسول خدا (صلي الله عليه و آله وسلم) همه‌ی موانع ازدواج را از ميان برداشتند و به مسلمين در امر مهم ازدواج تأکيد فراوان کردند و از آن‌طرف مجرد بودن را مکروه شمرده‌اند.
همسرداري نوعي جهاد در اسلام است
همسر داری اثرات مثبتی بر نسل‌های آینده دارد. به همین دلیل خانه‌داری برای بانوان جهاد به‌حساب می‌آید. رسول گرامي اسلام فرمودند: «جهادُ المرأه حُسن التَبعُّل»
يعني جهاد زن ها نيکو شوهرداري است.
همسر داری برای آقایان هم ثواب دارد. حضرت معصوم (علیه‌السلام) فرموده است:
«الکادُ لِعياله کالمجاهد في سبيل الله» مردي که براي آسايش زن و فرزندانش کار می‌کند همچون جهاد کننده‌ی در راه خدا است.
به امید روزی که در جامعه‌ی ما خرافات در مراسم ازدواج کم شود و خانواده‌ها شرایط ازدواج را برای فرزندان مهیا کنند.
نياز به ازدواج، امر بدیهی است
هر دختر و پسر بالغ به ازدواج نیاز دارد و اگر این ازدواج صورت نگیرد چیزی جز فساد و نابودی به همراه ندارد. هرکس که گرسنه باشد غذا میل می‌کند و امر ازدواج هم در جوانان همین حکم را در بردارد و اما اگر به آن پاسخ ندهند دچار سختی می‌شوند و ممکن است اجتماع را به فساد بکشانند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.