آموزش و یادگیری, ازدواج, پیش از ازدواج, خانواده, رابطه دختر و پسر, سبک زندگی, مقالات, مهارتهای لازم برای آینده, همسر و شریک زندگی

ازدواج هندوانه سربسته نیست

امروزه جوانان ازدواج کورکورانه را دوست ندارند و به دنبال شاخص‌هایی هستند که آن‌ها را برای یک ازدواج موفق

کمک کند. با استفاده از دستاوردهای علمی می‌توان تا حدودی یک ازدواج موفق و ناموفق را پیش‌بینی کرد.
ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی می‌تواند ملاک یک ازدواج موفق باشد.
یکی دیگر از مواردی که می‌توان با استفاده از آن از سرانجام و آینده یک ازدواج آگاهی داشت و آن را پیش‌بینی کرد کیفیت ارتباط پیش از ازدواج است؛ که برای این کار می‌توان قبل از ازدواج رفتار دو نفر را زیر نظر گرفت تا بدانیم بعد از ازدواج چگونه باهم برخورد می‌کنند.
 سوال اساسی که این دو نفر می‌توانند از خودشان بپرسند این است که در این زمان چقدر از رابطه‌مان مثبت و منفی گذرانده شده است؟
مدت‌زمان رابطه به میزان درستی اطلاعات می‌افزاید.

جوانانی که زمان زیادی از دوستی و آشنایی آن‌ها با یکدیگر نمی‌گذرد فرصتی برای شناخت هم ندارند و آن‌هایی که وارد یک رابطه عاشقانه شده‌اند نباید به اطلاعاتی که از یکدیگر دارند اطمینان کنند.
پژوهش گاتمن
یکی از اثرگذارترین پژوهش‌ها در این مورد، پژوهش گاتمن است.
گاتمن پس از انجام آزمایش روی یک زوج که قبول کردند 130 زندگی زناشویی را مشاهده کرده و رفتار آن‌ها را با رفتار خودشان در زندگی مقایسه نمایند، این زوج به این نتیجه رسیدند که بعضی از خصوصیات شخصیتی و رفتاری آن‌ها، مخصوصاً درزمینهٔ کلامی، عاطفی و … با رضایت زناشویی آن‌ها مرتبط است و یک زندگی مشترک بلندمدت را تضمین می‌کند.
ازنظر گاتمن با مشاهده روابط زن و شوهر می‌توان نتیجه گرفت که این زندگی ادامه دارد یا به طلاق منجر می‌شود.
او به چهار خصوصیت رفتاری با عنوان «چهار اسب‌سوار که زندگی مشترک را به‌سرعت به سمت نابودی و طلاق پیش می‌برند» اشاره می‌کند:
1) انتقاد 2) سرزنش 3) جبهه‌گیری 4) سکوت
ازنظر گاتمن همه ازدواج‌ها شامل این چهار نوع خصوصیت هستند اما اگر این چهار ویژگی دائماً در زندگی باشند رابطه زوج با مشکل روبرو می‌شود.
بنابراین زن و شوهر بعد از بحث‌های زیاد برای حل مشکلات خسته می‌شوند و بین آن‌ها فاصله ایجاد می‌شود، در این هنگام احساس تنهایی می‌کنند. اگر به آن‌ها کمک نکنیم زندگی آن‌ها به طلاق و جدایی ختم می‌شود. وجود این ۴ اسب‌سوار در زندگی، طلاق را پیش‌بینی می‌کند و اگر به این زوج‌ها کمک نکنیم زندگی‌شان به جدایی می‌رسد. این پیش‌بینی بالاتر از ۹۰ درصد اتفاق می‌افتد.
ویژگی زوج‌های خوشبخت
1) محققان دیگر هم به این نتیجه دست‌یافته‌اند که: زوج‌های خوشبخت کسانی هستند که انتظارهای درستی از یکدیگر دارند و متوجه هستند که «ارتباط» همیشه بدون دردسر نیست.
2) در برقراری ارتباط عاطفی و … مهارت دارند.
3) در حل مشکلات و مسائل مهارت لازم رادارند و در بهبود مشکلات و رهایی از آن تلاش می‌کنند.
4) همسرشان را دوست دارند و رابطه آن‌ها مثل دو دوست است و درباره مسائل مذهبی و … باهم به توافق نظر می‌رسند.

 بنابراین برای پاسخ به این سؤال که چه چیزی تضمین‌کننده یک ازدواج موفق است می‌توان گفت ترکیبی از ویژگی‌ها وخصوصیت‌های شخصیتی و رفتاری یک ازدواج موفق را تضمین می‌کند.
این ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:
  1. ابعاد فرهنگی، خانوادگی، سنی، تحصیلی و…
  2. سلامت روان
  3. علاقه و مهارت در برقراری روابط عاطفی و جسمانی
  4. مهارت حل مسئله، حل تعارض
  5. جذابیت جسمانی
  6. حمایت خانواده دو طرف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *